VIII Konkurs o Tytuł Mistrza Nawigacji

4.04.2023 r. w słupskim Inkubatorze Technologicznym odbył się wojewódzki etap "VIII Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji województwa pomorskiego". Turniej nawigacyjny organizowany jest jak co roku przez Pomorski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku we współpracy z Fundacją Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych „Sub ventum” oraz Pomorskim Związkiem Żeglarskim w Gdyni.
W finale konkursu wzięło udział 21 uczestników z pomorskich szkół podstawowych: z Gdyni, Leźna, Kobylnicy, Ustki, Słupska, Szemudu, Wocławia, Gdańska. Warunkiem przystąpienia do konkursu było przejście eliminacji wstępnych w szkołach - wykonanie testu wiadomości oraz etapu regionalnego, który odbył się w Gdyni i Słupsku, w którym należało uzyskać odpowiedni próg punktów z dziennika nawigacyjnego oraz ze zliczenia graficznego drogi statku- Mapa.
Zadanie konkursowe przygotowywał kmdr ppor. rez. dr Dariusz Kloskowski – prezes Fundacji „Sub ventum”, który był jednocześnie Przewodniczącym Jury.
Konkurs był jednocześnie ewaluacją działań projektowych pn.: „Interdyscyplinarne zabawy nawigacyjne na mapach morskich”. Konkurs miał w tym roku bardzo wysoki poziom, ponieważ dołączone zostały namiary, które w sposób znaczny podniosły poprzeczkę merytoryczną. Niewątpliwie w konkursie oprócz zaangażowania samych uczniów liczyło się także zaangażowanie nauczycieli, którzy w czasie wolnym przygotowywali swoich podopiecznych.
Wyniki konkursu i wyłonienie Mistrza lub Mistrzyni Nawigacji nastąpi na corocznej konferencji marynistycznej. W tym czasie także odbędzie się rejs-niespodzianka, który corocznie przygotowuje Polski Związek Żeglarski.