Projekty

Fundacja Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych "Sub ventum" wspólnie z Nadleśnictwem "Leśny Dwór" zorganizowała sadzenie nowego lasu. To kolejna taka akcja.
Jak co roku pomyśleliśmy o nadaniu imienia nowego lasu. Nową nazwę wymyśliła Pani Ewa Prądzyńska związana ze Skautami Europy, która przekonała nas do tego, że perspektywa, czyli dające się przewidzieć szanse i możliwości a także dystans czasu umożliwiający właściwą ocenę wydarzeń, to coś co charakteryzuje dzisiejszą rzeczywistość.
W poniedziałkowy poranek rozpoczęto sadzenie nowego lasu. Tereny zaproponował Nadleśniczy Leśnego Dworu Marek Śpiechowicz, a także Leśniczy Rafał Szymański, które przypadły na tereny przeznaczone do zalesienia, zlokalizowane w sąsiedztwie ul. Grzybowej w Słupsku, wkomponowane w teren "Lasku Południowego". W Akcji sadzenia uczestniczyli uczniowie z szkół średnich: TEB Słupsk, Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych im. Tadeusza Tańskiego w Słupsku, Zespołu Szkół Mundurowych, a także Mieszkańcy Schroniska Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta w Słupsku.
Dla tych ostatnich to był niezwykły dzień, ponieważ poprzez swoją pomoc uczcili „Dzień Ludzi Bezdomnych”, czyli nieformalne polskie święto obchodzone 14 kwietnia, którego istnienie zainicjował twórca stowarzyszenia Monar i Ruchu Wychodzenia z Bezdomności Markot - Marek Kotański. W akcji uczestniczyło łącznie 150 osób, którzy w nowym lasku okalającym Słupsk posadzili prawie 6 tyś. sadzonek sosny.
Atmosfera podczas sadzenia była bardzo towarzyska. W tym wszystkim chyba nie chodzi o wielkie ilości posadzonych drzew. Najważniejsza jest edukacja. Czasami mówi się, że dzieci i młodzież nie potrafi tego czy tamtego. A niby skąd mają to wiedzieć i znać. Nie robi się to cyklicznie i masowo. Przez takie akcje Fundacja "Sub ventum" przy współpracy z leśnikami z Nadleśnictwa „Leśny Dwór” stara się odciągnąć dzieci i młodzież od komórek i pokazywać, jak taki las powstaje. Nie bierze się on z niczego. Pokazujemy im jak posługiwać się szpadlem, jak sadzić, aby coś wyrosło. Inną kwestią jest integracja, wspólna z różnymi środowiskami. W trakcie akcji młodzież i „Alberciaki” dzielnie, wspólnie pomagali nam w rozkładaniu i składaniu namiotów, ławek, a także współpracowali przy rozpalaniu ogniska, czy też sprzątaniu obozowiska. To wielka wartość dodana takich akcji społecznych, których powinno być więcej.
Po pracy, tak jak w innych akcjach Fundacji „Sub ventum” i Nadleśnictwa „Leśny Dwór” na sadzących czekała super kiełbaska, pyszna drożdżówka oraz podziękowania za super wykonaną pracę. Zwieńczeniem Akcji było wkopanie tablicy pamiątkowej, której wykonawcą był już tradycyjnie Andrzej Grzybowski z Parków Krajobrazowych „Dolina Słupi”, któremu serdecznie dziękują Organizatorzy.

Impreza rozpoczęła się o godzinie 17:00, a jej głównym celem było promowanie zdrowego i aktywnego trybu życia oraz zwrócenie uwagi na cukrzycę jako problem cywilizacyjny. W trakcie wydarzenia wolontariusze zbierali datki na cel WOŚP – na zakup pomp insulinowych dla kobiet w ciąży.
W programie znalazły się różne konkurencje, dzięki czemu każdy mógł wziąć udział niezależnie od wieku czy poziomu kondycji fizycznej. Uczestnicy bawili się podczas konkurencji: "Taniec dynamiczny", Marszu Nordic Walking, Slow jogging i Bieg Główny (5 okrążeń na Bulwarach w Słupsku). Bieg okazał się być najbardziej wymagający, ponieważ niemal 5 kilometra trasa była okraszona zakrętami i niespodiankami na trasie, choćby w postaci pokonaniu schodów i bieg na kładce przt Młynie Zamkowym. Trasa wiodła przez Bulwary nad Słupią i pobliski park. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy bity medal, który będzie przypominał o ich udziale w tej szczytnej inicjatywie.
Pomimo chłodnej pogody, atmosfera była pełna pozytywnej energii. Fajne były też komentarze, za które cieplutko DziękujeMY:
-Razem z mężem idziemy z kijkami. Wspólna aktywność fizyczna w tak ważnym celu to jest to, co lubimy najbardziej. Świetna impreza, jestem zadowolona, że namówiłam męża - mówiła pani Ania.
- Dystans niby krótki, ale tempo narzuciłam sobie szybkie i jak już nogi odmówiły posłuszeństwa, to biegłam serduchem. Fajna impreza, często biegam w biegach organizowanych przez Sub Ventum i zawsze jest super!
Akcja skierowana była na zakup pomp insulinowych dla kobiet w ciąży z cukrzycą. Tegoroczna edycja, była również z możliwością udziału wirtualnego uczestnictwa poprzez stronę Fundacji WOŚP.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych „Sub ventum” w partnerstwie słupskiego sztabu 33. Finału WOŚP i Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.
Fundacja serdecznie Dziękuje za wszelką pomoc w organizacji Wydarzenia, w szczególności Pani Aleksandrze Karnickiej za wielkie zaangażowanie w powodzenie Imprezy, Firmie STAKO za ufundowanie medali, Firmie Pyszne Jedzonko za ugotowanie pyszności na bieg, Adrianowi i Agnieszce Weiland za Wszelką Pomoc w zabezpieczeniu Imprezy, Uczniom i Opiekunom z Zespołu Szkół Mundurowych za Pomoc w zabezpieczeniu trasy biegu/marszu, Muzeum Pomrza Środkowego za pomoc w organizacji Imprezy na zarządzanym terenie, Panu Staroście Pawłowi Lisowskiemu i Morskiemu Powiatowi w Słupsku za ofiarowaną pomoc finansową w organizację Wydarzenia, Pracownikom SPMZOZ i Szpitala Specjalistycznego w Słupsku za pomoc medyczną oraz akcję profilaktyczną związaną z chorobą cykrzycy.
Fundacja Dziękuje Wszystkim Wolontariuszom i Wolontariuszkom, Ekipie Sympatyków i Przryjaciołom Fundacji za Pomoc - Jesteście WIELCY - DZIĘKUJEMY:)


Fundacja serdecznie dziękuje Firmie Maripol za kolejny akt serca na rzecz potrzebujących a Darczyńcom za hojność w szczytnym celu:)

Studenci poznali specyfikę firm, które różniły się nie tylko pod względem produkcyjnym ale także organizacją pracy i zastosowanymi systemami logistycznymi. W zajęciach uczestniczyli: dr ha. Norbert Chamier-Gliszczyński, prof. PK oraz pani dr Weronika Kosek. Serdecznie Dziękujemy Panu Prezesowi firmy "Łosoś" Tomaszowi Kudlikowi oraz Panu Szymonowi Jakubowskiemu i Pani Ewelinie Ejsmont z firmy Maripol za żywą lekcję z zakresu logistyki przedsiębiorstw. Pomysłodawcą i organizatorem zajęć był Prezes Fundacji "Sub ventum"
dr Dariusz Kloskowski:)

W konkursie uczestniczyły dzieci, które ukazały w swoich pracach niepodległość widzianą oczami dziecka. Wyróżniono przede wszystkim saodzielność, pomysłowość, wrażliwość i interpretację własnego rozumienia, czym jest niepodległość.
Fundacja Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych "Sub ventum" dziękuje za możliwość uczestniczenia w tak pięknej Inicjatywie i przede wszystkim możliwość nagrodzenia pięknych prac:) Szczególne podziękowania należą się Pani Annie Mikulskiej za niezwykłą kreatywność.

Zajęcia skadają się z kilku części:
1. Pierwsza Część - prezentacyjna zawód marynarza i żołnierza, gdzie porusza się sprawy munduru, odznak i oznak wojskowych, a także elementy związane z życia mundurowego.
2. Druga Część - poświęcona jest roli meteorologii w pracy marynarza, gdzie prezentowane są wybrane przyrządy, które można spotkać na jednostkach pływających.
3. Trzecia Część poświęcona jest zajęciom nawigacyjnym, gdzie poruszane są aspekty pracy na morzu, w szczególności wyznaczanie kursów, określanie współrzędnych geograficznych oraz określanie namiarów.
4. Czwarta Część poświęcona jest ekologii i wybranym zagadnieniom związanym z zanieczyszczeniami mórz, w tym lokalizacji zanieczyszczeń oraz zwrócenie uwagi na ważność problemu we współczesnym świecie.
5. Piąta Część dotyczy preorientacji zawodowej, gdzie preneztowane są aspekty pracy na morzu i wykonywanie różnych zawodów z elementami cerfyfikacji uprawnień.

Fundacja składa Wielkie podziękowania dla wspaniałych ludzi: Prezesa firmy Pana Tadeusza Szymańskiego oraz Kierownika Pana Szymona Jakubowskiego oraz innych osób zaangażowanych w przekazanie tego prezentu, między innymi Pani Ewelinie Ejsmont:)

Dzięki Pani Andrzejowi Grzybowskiemu z Parków Krajobrazowych "Dolina Słupi" została wykonana tablica paiątkowa, którą otworzyła oficjalnie Pani Prezydent Słupska i Pani Dtrektor oraz Prezes Fundacji w dniu obchodów.
Pięknie Dziękujemy wszystkim za tą wspaniałą inicjatywę:)