Zrealizowaliśmy ponad 150 projektów. wspomóż nas

Projekty


14.04.2025
"Las Perspektyw"

Fundacja Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych "Sub ventum" wspólnie z Nadleśnictwem "Leśny Dwór" zorganizowała sadzenie nowego lasu. To kolejna taka akcja.
Jak co roku pomyśleliśmy o nadaniu imienia nowego lasu. Nową nazwę wymyśliła Pani Ewa Prądzyńska związana ze Skautami Europy, która przekonała nas do tego, że perspektywa, czyli dające się przewidzieć szanse i możliwości a także dystans czasu umożliwiający właściwą ocenę wydarzeń, to coś co charakteryzuje dzisiejszą rzeczywistość.
W poniedziałkowy poranek rozpoczęto sadzenie nowego lasu. Tereny zaproponował Nadleśniczy Leśnego Dworu Marek Śpiechowicz, a także Leśniczy Rafał Szymański, które przypadły na tereny przeznaczone do zalesienia, zlokalizowane w sąsiedztwie ul. Grzybowej w Słupsku, wkomponowane w teren "Lasku Południowego". W Akcji sadzenia uczestniczyli uczniowie z szkół średnich: TEB Słupsk, Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych im. Tadeusza Tańskiego w Słupsku, Zespołu Szkół Mundurowych, a także Mieszkańcy Schroniska Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta w Słupsku.
Dla tych ostatnich to był niezwykły dzień, ponieważ poprzez swoją pomoc uczcili „Dzień Ludzi Bezdomnych”, czyli nieformalne polskie święto obchodzone 14 kwietnia, którego istnienie zainicjował twórca stowarzyszenia Monar i Ruchu Wychodzenia z Bezdomności Markot - Marek Kotański. W akcji uczestniczyło łącznie 150 osób, którzy w nowym lasku okalającym Słupsk posadzili prawie 6 tyś. sadzonek sosny.
Atmosfera podczas sadzenia była bardzo towarzyska. W tym wszystkim chyba nie chodzi o wielkie ilości posadzonych drzew. Najważniejsza jest edukacja. Czasami mówi się, że dzieci i młodzież nie potrafi tego czy tamtego. A niby skąd mają to wiedzieć i znać. Nie robi się to cyklicznie i masowo. Przez takie akcje Fundacja "Sub ventum" przy współpracy z leśnikami z Nadleśnictwa „Leśny Dwór” stara się odciągnąć dzieci i młodzież od komórek i pokazywać, jak taki las powstaje. Nie bierze się on z niczego. Pokazujemy im jak posługiwać się szpadlem, jak sadzić, aby coś wyrosło. Inną kwestią jest integracja, wspólna z różnymi środowiskami. W trakcie akcji młodzież i „Alberciaki” dzielnie, wspólnie pomagali nam w rozkładaniu i składaniu namiotów, ławek, a także współpracowali przy rozpalaniu ogniska, czy też sprzątaniu obozowiska. To wielka wartość dodana takich akcji społecznych, których powinno być więcej.
Po pracy, tak jak w innych akcjach Fundacji „Sub ventum” i Nadleśnictwa „Leśny Dwór” na sadzących czekała super kiełbaska, pyszna drożdżówka oraz podziękowania za super wykonaną pracę. Zwieńczeniem Akcji było wkopanie tablicy pamiątkowej, której wykonawcą był już tradycyjnie Andrzej Grzybowski z Parków Krajobrazowych „Dolina Słupi”, któremu serdecznie dziękują Organizatorzy.

25.01.2025
"Policz się z Cukrzycą"
25.01.2025 r. odbył się event pn.: "Policz się Cukrzycą". Impreza wpisuje się w Akcję charytatywną Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizowanej przez Pana Jurka Owsiaka. Wydarzenie zaplanowano na Dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku, gdzie zgormadzili się Zawodniczki i Zawodnicy ale także Osoby chcący wesprzeć Akcję. W Wydarzeniu uczestniczyło ponad 300 osób, które biegały, spacerowały, tańczyły, kibicowały i pomagały. Wspólnie wsparliśMY 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Impreza rozpoczęła się o godzinie 17:00, a jej głównym celem było promowanie zdrowego i aktywnego trybu życia oraz zwrócenie uwagi na cukrzycę jako problem cywilizacyjny. W trakcie wydarzenia wolontariusze zbierali datki na cel WOŚP – na zakup pomp insulinowych dla kobiet w ciąży.
W programie znalazły się różne konkurencje, dzięki czemu każdy mógł wziąć udział niezależnie od wieku czy poziomu kondycji fizycznej. Uczestnicy bawili się podczas konkurencji: "Taniec dynamiczny", Marszu Nordic Walking, Slow jogging i Bieg Główny (5 okrążeń na Bulwarach w Słupsku). Bieg okazał się być najbardziej wymagający, ponieważ niemal 5 kilometra trasa była okraszona zakrętami i niespodiankami na trasie, choćby w postaci pokonaniu schodów i bieg na kładce przt Młynie Zamkowym. Trasa wiodła przez Bulwary nad Słupią i pobliski park. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy bity medal, który będzie przypominał o ich udziale w tej szczytnej inicjatywie.
Pomimo chłodnej pogody, atmosfera była pełna pozytywnej energii. Fajne były też komentarze, za które cieplutko DziękujeMY:

-Razem z mężem idziemy z kijkami. Wspólna aktywność fizyczna w tak ważnym celu to jest to, co lubimy najbardziej. Świetna impreza, jestem zadowolona, że namówiłam męża - mówiła pani Ania.
- Dystans niby krótki, ale tempo narzuciłam sobie szybkie i jak już nogi odmówiły posłuszeństwa, to biegłam serduchem. Fajna impreza, często biegam w biegach organizowanych przez Sub Ventum i zawsze jest super!
Akcja skierowana była na zakup pomp insulinowych dla kobiet w ciąży z cukrzycą. Tegoroczna edycja, była również z możliwością udziału wirtualnego uczestnictwa poprzez stronę Fundacji WOŚP.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych „Sub ventum” w partnerstwie słupskiego sztabu 33. Finału WOŚP i Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.
Fundacja serdecznie Dziękuje za wszelką pomoc w organizacji Wydarzenia, w szczególności Pani Aleksandrze Karnickiej za wielkie zaangażowanie w powodzenie Imprezy, Firmie STAKO za ufundowanie medali, Firmie Pyszne Jedzonko za ugotowanie pyszności na bieg, Adrianowi i Agnieszce Weiland za Wszelką Pomoc w zabezpieczeniu Imprezy, Uczniom i Opiekunom z Zespołu Szkół Mundurowych za Pomoc w zabezpieczeniu trasy biegu/marszu, Muzeum Pomrza Środkowego za pomoc w organizacji Imprezy na zarządzanym terenie, Panu Staroście Pawłowi Lisowskiemu i Morskiemu Powiatowi w Słupsku za ofiarowaną pomoc finansową w organizację Wydarzenia, Pracownikom SPMZOZ i Szpitala Specjalistycznego w Słupsku za pomoc medyczną oraz akcję profilaktyczną związaną z chorobą cykrzycy.
Fundacja Dziękuje Wszystkim Wolontariuszom i Wolontariuszkom, Ekipie Sympatyków i Przryjaciołom Fundacji za Pomoc - Jesteście WIELCY - DZIĘKUJEMY:)

27.11.2024
Społeczna Odpowiedzialność Biznesu na przykładzie Fundacji "Sub ventum"
27.11.2024 r. na zaproszenie Prezesa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddział w Koszalinie mieszczącego się na Wydziale Nauk Ekonomicznych, Prezes Fundacji Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych "Sub ventum" wygłosił wykład na temat: "Społeczna Odpowiedzialność Biznesu na przykładzie Fundacji "Sub ventum"". Wykład skierowany był do naukowców skupionych wokół PTE Koszalin i miał na celu przedstawienie działalności fundacji, w tym pozyskiwanie środków ze źródeł zewnętrznych oraz partnerów biznesowych. Fundacja serdecznie dziękuje za możlwość ukazania dorobku i rozwoju fundacji dla świata nauki.
26.11.2024
"Serce za Serce"
26.11.2024 r. Fundacja Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych "Sub ventum" wspólnie z Firmą "MARIPOL" Meble Polska Sp. z o. o. uruchomiła Akcję pn.: "Serce za Serce" skierowaną dla chorej Poli Kostrzewa. Akcja miała na celu wspomożenie leczenia chorej na raka Poli. Poduszeczki w kształcie serca zostały uszyte przez firmę MARIPOL, która przekazała następnie nieodpłatnie przekazała je Fundacji. Fundacja "Sub ventum" rozpowszechniła wszystkie poduszeczki wśród Darczyńców, którzy swoje datki wpłacali na konto chorej Poli, bądź dorzucili się do specjalnych puszek, którymi zawiadywał Sztab Chorej Poli.
Fundacja serdecznie dziękuje Firmie Maripol za kolejny akt serca na rzecz potrzebujących a Darczyńcom za hojność w szczytnym celu:)
22.11.2024
"Podróż studyjna"
W dniu 22.11.2024 r. Studenci 1, 2 i 3 roku z kierunku logistyki Wydziału Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej odbyli zajęcia terenowe w słupskich firmach: "Przetwórstwo Rybne Łosoś Sp. z o. o. oraz Maripol Meble Polska Sp z o. o. Sp. k.
Studenci poznali specyfikę firm, które różniły się nie tylko pod względem produkcyjnym ale także organizacją pracy i zastosowanymi systemami logistycznymi. W zajęciach uczestniczyli: dr ha. Norbert Chamier-Gliszczyński, prof. PK oraz pani dr Weronika Kosek. Serdecznie Dziękujemy Panu Prezesowi firmy "Łosoś" Tomaszowi Kudlikowi oraz Panu Szymonowi Jakubowskiemu i Pani Ewelinie Ejsmont z firmy Maripol za żywą lekcję z zakresu logistyki przedsiębiorstw. Pomysłodawcą i organizatorem zajęć był Prezes Fundacji "Sub ventum"
dr Dariusz Kloskowski:)
20.11.2024
Międzyszkolny Konkurs Plastyczny ,,Moje Święto Niepodległości. Z miłości do Polski”
20.11.2024 r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Potęgowie odbył się Międzyszkolny Konkurs Plastyczny ,, Moje Święto Niepodległości. Z miłości do Polski” rozstrzygnięty!
W konkursie uczestniczyły dzieci, które ukazały w swoich pracach niepodległość widzianą oczami dziecka. Wyróżniono przede wszystkim saodzielność, pomysłowość, wrażliwość i interpretację własnego rozumienia, czym jest niepodległość.
Fundacja Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych "Sub ventum" dziękuje za możliwość uczestniczenia w tak pięknej Inicjatywie i przede wszystkim możliwość nagrodzenia pięknych prac:) Szczególne podziękowania należą się Pani Annie Mikulskiej za niezwykłą kreatywność.
18.11.2024
Nawigowanie Nie na Ekranie - czyli pod Prąd z Komandorem Dariuszem
"Nawigowanie Nie na Ekranie - czyli pod Prąd z Komandorem Dariuszem", to kontynuacja działań Fundacji w kierunku upowszechnianiu wiedzy z zakresu edukacji morskiej wśród dzieci, młodzieży a także dorosłych i seniorów. Na każdym etapie kształcenia można takie zajęcia wykonać. A o ich walorach świadczy zadowolenie wśród uczestników zajęć. Każda grupa traktowana jest indywidualnie, a scenariusz jest pisany i dedykowany specjalnie dla grupy uwzględniając przy tym ich oczekiwania.
Zajęcia skadają się z kilku części:
1. Pierwsza Część - prezentacyjna zawód marynarza i żołnierza, gdzie porusza się sprawy munduru, odznak i oznak wojskowych, a także elementy związane z życia mundurowego.
2. Druga Część - poświęcona jest roli meteorologii w pracy marynarza, gdzie prezentowane są wybrane przyrządy, które można spotkać na jednostkach pływających.
3. Trzecia Część poświęcona jest zajęciom nawigacyjnym, gdzie poruszane są aspekty pracy na morzu, w szczególności wyznaczanie kursów, określanie współrzędnych geograficznych oraz określanie namiarów.
4. Czwarta Część poświęcona jest ekologii i wybranym zagadnieniom związanym z zanieczyszczeniami mórz, w tym lokalizacji zanieczyszczeń oraz zwrócenie uwagi na ważność problemu we współczesnym świecie.
5. Piąta Część dotyczy preorientacji zawodowej, gdzie preneztowane są aspekty pracy na morzu i wykonywanie różnych zawodów z elementami cerfyfikacji uprawnień.
07.11.2024
"Akcja Meble dla DPS Lubuczewo - V.III"
Akcja meble, to jedna z większych i spektakularniejszych idei, w ktorych Fundacja Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych "Sub ventum" bierze udział. Dzięki zaufaniu i ciągłęj, bardzo pozytywnej i owocnej współpracy z Firmą Maripol Meble Polska Sp. z o. o. Sp. K. Domy Pomocy Społecznej i inne placówki społeczne wyposażane są cyklicznie w nowe, bardzo komfortowe i bardzo drogie meble, które służą im do codziennego wypoczynku.
Fundacja składa Wielkie podziękowania dla wspaniałych ludzi: Prezesa firmy Pana Tadeusza Szymańskiego oraz Kierownika Pana Szymona Jakubowskiego oraz innych osób zaangażowanych w przekazanie tego prezentu, między innymi Pani Ewelinie Ejsmont:)
25.10.2024
"Skwer Gryfitów"
W ramach obchodów święta 25-lecie Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Gryfitów w Słupsku Fundacja Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych "Sub ventum" ze Słupska zorganizowała projekt unowocześnienia terenów zielonych Szkoły. Powstał pomysł wykonania Skweru Gryfitów z nasadzeniami trwałymi. W tym celu Fundacja zorganizowała środki: nasadzenia jarzębin i dereni oraz wszelkich innych środków: ziemi, kory oraz nawozu. Wspólnie z uczniami zostało posadzonych 25 drzew i krzewów.
Dzięki Pani Andrzejowi Grzybowskiemu z Parków Krajobrazowych "Dolina Słupi" została wykonana tablica paiątkowa, którą otworzyła oficjalnie Pani Prezydent Słupska i Pani Dtrektor oraz Prezes Fundacji w dniu obchodów.
Pięknie Dziękujemy wszystkim za tą wspaniałą inicjatywę:)

Kontakt

  • Słupsk, ul. Gdyńska 22
  • +48 602 759 892
  • darek_klos@op.pl
Dane do wpłat Numer konta: 25 1090 2763 0000 0001 4218 2285