Projekty

3.04.2023 r. Fundacja Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych "Sub ventum" Współorganizowała Akcję pn.: "Tęcza na niebiesko dla Autyzmu" łącznie z Przedszkolem Miejskim "Tęczowa Dolina" oraz Castorama Słupsk. Marsz ruszył spod przedszkola na ul. Kasztanowej w Słupsku, w którym czynny udział brała Pani Prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka. Marsz przeszedł ulicami: Kasztanową, Wierzbową, Kalinową, Kosynierów Gdyńskich i Górną. Marsz zakończony został na parkingu Castoramy gdzie na dzieci czekali Strażacy wraz z Żołnierzami z 7. Brygady Obrony Wybrzeża. Pogoda dopisała. Dzieci aktywnie uczestniczyły w marszu oraz w zabawie przed Castoramą. Na parkingu wszyscy utworzyli jedno wielkie błękitne serce. Na koniec Pani Krystyna Danilecka-Wojewódzka wypuściła błękitne balony z helem i tym samym wszycy wyrazili swoje wsparcie wobec osób znajdujących się w spektrum autyzmu. Celem marszu było podniesienie świadomości na temat zaburzeń związanych z autyzmu. Dla ciała Fundacja "Sub ventum" przygotowała pyszną niebieską drożdżówkę oraz herbatkę i kawę.

24.02.2023 r. odbyła się w Słupsku "Ekumeniczna Droga Krzyżowa - Ku Pojednaniu". Organizatorem wydarzenia była Fundacja Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych „Sub ventum” przy współpracy z Parafią pw. Św. Jana Kantego w Słupsku. Do wydarzenia dołączyła Parafia Ewangelicko – Augsburska oraz Parafia Prawosławna pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła. Droga Krzyżowa odbyła się w duchu ekumenicznym. Były Wielkie Emocje i niesamowity Czas, który przypomniał Nam to czego czasami nie dostrzegamy. Droga Krzyżowa została zaplanowana w rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie, stąd ukierunkowanie na rozmowy o Pokoju. Hasłem przewodnim Drogi było motto: "Nie o czołgach, lecz Pokoju dziś rozmawiaj w Swoim Domu".
Fundacja „Sub ventum” dziękuje serdecznie za obecność i wspaniałą Atmosferę oraz przyniesienie darów dla Dzieci z Rodzinnych Domów Dziecka i Placówek socjalizacyjnych ze Słupska.
Serdeczne podziękowania kierujemy do Księży: Wojciecha Filimona i Wojciecha Froulicha za piękne historie ukazujące nasze słabości. Dziękujemy za pomoc logistyczną: Arkadiuszowi Szmigiero, Sebastianowi Szmigiero, Aleksandrowi Kloskowskiemu. Dziękujemy także za ogromne zaangażowanie w tworzeniu tego niezwykłego Dzieła: Kamili Grzegorowskiej, Agnieszce Wojtkowiak, Iwonie Wojcińskiej, Ani Wyszeckiej. Dziękujemy Strażakom z OSP Jezierzyce i Komendantowi Andrzejowi Małyszka za pomoc w organizacji zabezpieczenia medycznego.
Kochani, Razem można Wiele, DZIĘKUJEMY!

Organizatorem głównym biegu była Gmina Słupsk. Fundacja Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych „Sub ventum", Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk oraz Klub Sportowy „SZANSA Siemianice” były partnerami - współorganizatorami wydarzenia sportowo - charytatywnego.
W biegu uczestniczyło łącznie 250 osób (biegacze i kijkarze). Dzięki hojności uczestników udało się uzbierać 8300,50 zł do puszek Fundacji WOŚP. Wszystkim serdecznie dziękujemy za pomoc i zaangażowanie oraz wielkie serca w powodzeniu całej akcji.

Na starcie „Ćwiartki komandosa” stanęło 315 mężczyzn i 50 kobiet. Bardzo wymagającą trasę z licznymi wyczerpującymi podbiegami w wyznaczonym limicie dwóch godzin pokonało 363 zawodników, biegnąc w umundurowaniu polowym i z plecakiem ważącym minimum 10 kg. Na mecie zameldowali się wszyscy, w tym biegnące na dwóch ostatnich pozycjach kobiety. Jedną z nich była najstarsza uczestniczka biegu 74-letnia Ewa Kasierska z Wojskowego Klubu Biegacza „Meta” Lubliniec.
Bieg wygrał kpr. Patryk Błaszczyk, a wśród kobiet trumfowała Beata Białek. W rywalizacji mężczyzn wszystkie miejsca na podium wywalczyli reprezentanci 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Żołnierze z formacji niebieskich beretów zajęli również dwa pierwsze miejsca w klasyfikacji drużynowej.
W tym roku o medale „Ćwiartki komandosa” rywalizowano nie tylko w Słupsku, lecz także poza granicami Polski, czyli tam, gdzie polscy żołnierze służą na misjach. Ćwierćmaraton komandosa odbył się również w Kosowie i Rumunii. W Kosowie wystartowało 150 zawodników, w Rumunii 130.
Serdeczne podziękowania Zarząd Fundacji składa Pracownikom Nadleśnictwa za pomoc w organizacji eventu oraz za wsparcie w organizacji pakietów startowych. Podziękowania także Fundacja składa na ręce Proboszcza Parafii pw. Św. Jana Kantego w Słupsku ks. Wojciecha Filimona za udostępnienie terenu do organizacji wydarzenia.
Fundacja składa także podziękowanie dla wszystkich wolontariuszy, którzy poświęcili swój czas, aby impreza odbyła się na najwyższym poziomie, głównie dziękujemy młodzieży, która zabezpieczała trasę biegu.
Wyjątkowe podziękowania Fundacja składa dla Arkadiusza Szmigiero, Leśniczego Rafała Szymańskiego oraz Artura Pelo za wyjątkową pomoc w powodzenie całej imprezy.
Fundacja składa także podziękowania dla Firm: LeClerc, "Perla" Sp z o. o. oraz Casa Italia i Grzegorza Rocławskiego za nieocenioną pomoc logistyczną.
Wielkie podziękowania składamy Kochani Wam, Ludziom dobrej woli, za ten wielki akt dobroci. Jesteście Wielcy, za to co robicie, za Waszą hojność, za Waszą empatię, za Wielkie Serce dla drugiej, nieznanej osoby.

Dla Nas, jako Organizatorów głównych to miejsce zawsze będzie magiczne, do którego będziemy wracać. To tutaj wiele osób zaczynało swoją przygodę z bieganiem czy chodzeniem kijkami. To miejsce, to magia pomagania i magia wspólnych spotkań. Tutaj czuliśmy ducha człowieka, takiego zwykłego. Nie było tutaj nigdy "garniturów", czyli ludzi, których trzeba było zbytnio nagradzać brawami. Byliśmy MY, zwykli ludzie, którzy zawsze się dobrze bawiliśmy, tu każdy jest i był ważny! To powodowało, że tańce, jedzonko, podarunki, fajne akcje dla potrzebujących były niepowtarzalne. To miejsce stanowiło pewną "Kuźnię biegacza i Kuźnię kijkarza". Dla mnie, Darka Kloskowskiego, to "Raj na Ziemi", miejsce, gdzie wszystko jest możliwe, miejsce magiczne, niepowtarzalne. Tutaj oddawałem całe swoje serce, Abyście byli zadowoleni, Abyście się cieszyli z tego, że tutaj przyszliście. To tutaj moja Rodzina, Przyjaciele i Znajomi doddawali kawał swojego serca, aby wszystkie Akcje były udane, aby Potrzebujący czuli, że ktoś inny o nich dba.
Kościół nigdy nie był tutaj przeszkodą. Nie było modlitw, choć niejednokrotnie księża rozpoczynali bieg, nawet biskup. Myślimy, to dla tych, którzy są katolikami, że te Nasze działania to przykład "Nowego Kościoła", który opiera się na znanych od wieków zasadach: dobrych uczynkach, zrozumieniu, szacunku, miłości. Tutaj nie trzeba było tego trąbić z ambony, to się czuło, w tym miejscu kwitła niesamowita atmosfera, energia. Może i był czasami cięty język prowadzącego, ale to tylko dlatego, aby złapać lekki luz, jak ten z księżmi, którzy czuli tą zwykłość, normalność człowieka, bo sami nimi są.
Dziękujemy za ten Czas z Nami, Dziękujemy za wszystkie Akcje i Pomoc Nam i Innym, potrzebującym. Liczymy, że będziemy Razem i będziemy dalej działać w innej scenerii. Jesteśmy dla Was i zawsze będziemy starali się pomagać, zawsze będziemy blisko Was.



Sponsorem głównym i jednocześnie fundatorem medali była Firma Maripol Meble Polska Sp. z. o. o. Serdeczne podziękowania Fundacja składa Panu Krystianowi Melerowi, który zawsze wspomaga szczytne cele, w szczególności akcje związane ze sportem. Podziękowanie przekazujemy także Spółce Wodociągi Słupsk za super nagrody dla biegaczy oraz dostarczenie wody na bieg, kolejny raz:).
Sztafeta Witkacowska miała na celu promocję miasta Słupska, w szczególności zbiory S. I. Witkiewicza (Witkacego) zlokalizowane w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Start dzieci i młodzieży sprawił, że impreza stała się tzw. przekrojem społeczeństwa, ponieważ różnica lat pomiędzy najmłodszym i najstarszym zawodnikiem wynosiła dokładnie 60 lat.
Serdeczne podziękowania Zarząd Fundacji składa Zespołowi Szkół Mundurowych ze Słupska. Szkoła zawsze wspiera akcje Fundacji, tym razem zabezpieczając trasę biegu i niosąc pomoc przy organizacji. Dziękujemy serdecznie Panu Arkadiuszowi Szmigiero oraz Adrianie Szmigiero za pomoc i wsparcie akcji. Dziękujemy serdecznie Agnieszce Wojtkowiak za ciągłą i nieustanną pomoc przy eventach.