Zrealizowaliśmy ponad 150 projektów. wspomóż nas

Projekty


08.04.2022
"Maraton dla Ziemi" - cz. I Sprzątanie 2022
W dniu 8.04.2022 r. po raz kolejny Wspólnie we współpracy z Nadleśnictwem "Leśny Dór" oraz Parafią pw. Św. Jana Kantego w Słupsku zorganizowaliśmy Sprzątanie Ziemi w ramach projektu: Maraton dla Ziemi". Do Akcji przyłączyły się Szkoły ze Słupska: Szkoła Podstawowa nr 5, Zespół Szkół Agrotechnicznych, Zespół Szkół Mundurowych, Przedszkole anglojęzyczne "Stokrotka". Łącznie w Akcji uczestniczyło ponad 180 osób.
Zebrano kilkadziesiąt worków śmieci z okolic "Lasku Południowego" (pełny kontener).

Zbierano śmieci na trzech trasach:
1. Od Kościoła pw. Św. Jana Kantego w kierunku tzw. "Górki Naciarza",
2. Od Kościoła pw. Św. Jana Kantego w kierunku obwodnicy Słupska, przy ul. Arciszewskiego, po jednej i drugiej stronie,
3. Od Kościoła pw. Św. Jana Kantego w kierunku strefy ekonomicznej, do m. Głobino.
07.04.2022
Porozmawiajmy o Górach
7.04.2022 r. na zaproszenie Przedszkolaków z Przedszkola anglojęzycznego "Stokrotka" Prezes Fundacji "Sub ventum" przeprowadzi zajęcia nt.: "Porozmawiajmy o górach". Zajęcia odbyły się w ramach Dnia Sportu, gdzie głównym elementem była turystyka górska. Dzieci bardzo zainteresował sprzęt wysokogórski, głównie raki oraz czekan, jak również odzież.
Dzieci zadawały bardzo ciekawe pytania i odpowiadały, jak zachowywać się w górach. Dowiedzieliśmy się, że tatusiowie męczą się w górach bardziej od mam:)
05.04.2022
VII Konkurs o tytuł "Mistrza Nawigacji województwa pomorskiego"

5.04.2022 r. w słupskim Inkubatorze Technologicznym odbył się wojewódzki etap VII Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji województwa pomorskiego. Turniej nawigacyjny organizowany jest jak co roku przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku we współpracy z Fundacją „Sub ventum” oraz Pomorskim Związkiem Żeglarski.
W finale konkursu wzięło udział 19 uczestników z pomorskich szkół podstawowych: z Leźna, Kobylnicy, Ustki, Słupska, Gdyni i Szemudu. Warunkiem przystąpienia do konkursu było przejście eliminacji wstępnych w szkołach (wykonanie testu wiadomości) oraz etapu regionalnego (uzyskanie odpowiedniego progu punktów z Dziennika Nawigacyjnego oraz ze zliczenia graficznego drogi statku- Mapa),  Zadanie konkursowe przygotowywał kmdr ppor. rez. dr Dariusz Kloskowski – prezes Fundacji „Sub ventum”.
Dziękujemy Nauczycielom za przygotowanie Uczniów do turnieju nawigacyjnego i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach Konkursu.

26.03.2022
"Droga Krzyżowa - Ku Pojednaniu"

26.03.3022 r. odbyła się w Słupsku "Droga Krzyżowa - Ku Pojednaniu" w 2022 r. w Organizatorami wydarzenia była Fundacja Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych „Sub ventum” oraz Parafia pw. Św. Jana Kantego w Słupsku. Do wydarzenia dołączyła Parafia Ewangelicko – Augsburska oraz Parafia Prawosławna pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła. Droga Krzyżowa odbyła się w duchu ekumenicznym. Były Wielkie Emocje i niesamowity Czas, który przypomniał Nam to czego czasami nie dostrzegamy.

Fundacja „Sub ventum” dziękuje serdecznie za obecność i wspaniałą Atmosferę oraz przyniesienie darów dla Dzieci z Domów Dziecka i Placówek socjalizacyjnych ze Słupska.
Serdeczne podziękowania kierujemy do Księży: Wojciecha Filimona, Łukasza Bikuna, Mariusz Synaka, Wojciecha Froulicha za piękne historie ukazujące nasze słabości. Dziękujemy za pomoc logistyczną: Arkadiuszowi Szmigiero, Sebastianowi Szmigiero, Maksymilianowi Haftkiewiczowi, Aleksandrowi Kloskowskiemu, Adamowi Środa oraz Krzysztofowi Czeczotowi. Dziękujemy także za ogromne zaangażowanie w tworzeniu tego niezwykłego Dzieła: Agnieszce Wojtkowiak, Marcelinie Weiland, Katarzynie Środa, Krystynie Popiel, Iwonie Wojcińskiej, Jadwidze Szczepaniak, Kamilii Szmigiero. Podziękowanie kierujemy także do firm: „Leclerc” za zabezpieczenie chlebka, Piekarni „zJaracza” i Joannie Brajczewskiej za ofiarowanie wypieków, Marcinowi Kamińskiemu za kiełbaskę na ognisko, "Alberciakom" i Joannie Chudzińskiej za przygotowanie pysznego barszczyku. Dziękujemy także Pani Urszuli Różańskiej-Niedziałtowskiej oraz Emanueli Sowińskiej i ZIM-owi Słupsk za udrożnienie trasy. Wielkie dzięki składamy Rafałowi Szymańskiemu i Nadleśnictwu Leśny Dwór za pomoc w przygotowaniu trasy dojścia i przygotowanie materiału na Krzyż. Dziękujemy Strażakom z OSP Krępa Słupska i Komendantowi Andrzejowi Małyszka za pomoc w organizacji zabezpieczenia medycznego.
Kochani, Razem można Wiele, DZIĘKUJEMY!

18.03.2022
"Kraina Łagodności"

18.03.3022 r. w Nowym Teatrze im. Witkacego w Słupsku odbył się koncert charytatywny pn. „Kraina Łagodności”. Pomysłodawczynią tego niezwykłego wydarzenia była Danuta Sroka, która nawiązała kontakt z Artystami, tj.: Leonardem Lutherem z Zespołem, Małgorzatą Lipińską z Zespołem, Krzysztofem Jurkiewiczem z Zespołem oraz Zespołem No Co Puka. Koncert okazał się strzałem w dziesiątkę w kontekście nie tylko hojnej zbiórki (zebrano łącznie ponad 7.000zł) ale także z powodu dużej frekwencji. Podczas całego wydarzenia zebrano cały samochód darów dla Kobiet z małymi dziećmi, które przekazano do sortowni darów w Słupsku.
Fundacja „Sub ventum” przyjmując zaproszenie do współorganizowania odpowiedzialna była za spięcie organizacyjne oraz zorganizowanie zbiórki, rozdysponowanie darów oraz przewodniczenie całej Akcji.
Serdeczne podziękowania składamy Dyrektorowi Nowego Tatru im. Witkacego w Słupsku Panu Dominikowi Nowakowi, Pani Iwonie Tołłóczko za zorganizowanie pysznego jedzonka dla Artystów, Iwonie Wojcińskiej, Agnieszce Wojtkowiak, Annie Wyszeckiej za przeprowadzenie pięknej zbiórki pieniędzy. Serdeczne podziękowania kierujemy do Joanny Brajczewskiej i Piekarni z Jaracza za przygotowanie słodkości, Pani z kwiaciarni przy Oktanie w Słupsku, która ofiarowała 40zł dla swoich Rodaków, Przypadkowemu przechodniowi, który wszedł do Teatru i wrzucił 50zł do puszki.
ochani, Siła jest w ludziach, takich zwykłych, normalnych, prawdziwych.
Dziękujemy:)

05.03.2022
"Kaziukowa 5-ka" 2022

5.03.2022 r. odbył się „VI Słupski Bieg Kaziuków – Kaziukowa 5-ka”. W tym roku impreza, która rozegrała się na terenie Lasku Południowego w Słupsku dedykowana była Chorym na Stwardnienie Rozsiane w Słupsku oraz ludności ukraińskiej, gdzie trwa wojna.
Organizatorem biegu była Fundacja Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych „Sub ventum”, Parafia pw. św. Jana Kantego w Słupsku oraz Nadleśnictwo Leśny Dwór. Był to pierwszy tegoroczny bieg z cyklu pięciu imprez charytatywnych. Tym razem bieg rozgrywany w ramach Projektu pn.: "LAS Lubi Aktywność Społeczną", który pilotuje Nadleśnictwo Leśny Dwór - Pani Anna Deus-Kopka.
Wramach Projektu i Akcji biegowej uruchomiono zbiórkę dla potrzebujących. Nikt nie spodziewał się, że na podstawie jednego posta na facebook-u zostanie zebranych tak wiele darów. Zebrano łącznie 33 palety żywności, środków higieny osobistej oraz środków opatrunkowych. Wszystkie rzeczy zostały spakowane i uformowane na palety i transportem zostały przewiezione do magazynów wskazanych przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych 8.03.2022 r. Łącznie zebrano ponad 800 kartonów darów o łącznej wadze towaru około 15 ton, na łączną kwotę około 500 tyś. zł. To aktualny rekord akcji Fundacji i ludzi dobrej woli. Dodatkowo zebrano 184 nutridrinki na szacunkową kwotę 2846 zł dla Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Słupsku.

30.01.2022
Bieg dla WOŚP z Gminą Słupsk
30.01.2022 roku Fundacja Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych "Sub ventum" współorganizowała z Gminą Słupsk bieg pn.: "Bieg dla WOŚP z Gminą Słupsk". W akcji charytatywnej, której głównym mottem było "Granie dla okulistyki" uczestniczyło niemal 250 osób, które pobiegły lub przemaszerowały malowniczą trasą w m. Siemianice. Bieg połączył społeczność Słupska i innych miejscowości Gminy Słupsk w szczytnym celu. Zabawa na trasie, wspólny cel i wspólne działanie uwidoczniło niesamowitą atmosferę, która towarzyszyła do ostatniego momentu - wręczenia nagród za bieg. W czasie biegu udało się zebrać kwotę: 6611 zł, która została przekazana do Sztabu WOŚP w Gminie Słupsk.
Szczególne podziękowania należą się Strażakom Ochotniczej Straży Pożarnej Gminy Słupsk, w szczególności Komendantowi Andrzejowi Małyszka za szybkie działanie - udrożenienie dróg leśnych po wichurze. Fundacja składa także podziękowania dla młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 5 ze Słupska oraz Pani Anny Wolikowskiej za działalność wolontaryjną. Serdeczne podziękowania składamy Arkadiuszowi Szmigiero za pomoc w evencie.
Główne podziękowania Fundacja "Sub ventum" składa Ewelinie Urban, która dzięki swojej determinacji i zaangażowaniu pokazuje, że można działać poza podziałami, promuje akcje charytatywne poprzez sport, błyskawicznie działa i łączy ludzi!
22.01.2022
8. Ćwierćmaraton Komandosa

22.01.2022 r. w Lasku Południowym w Słupsku odbył się pierwszy ekstremalny bieg wchodzący w skład Wielkiego Szlema Komandosa
8. Ćwierćmaraton Komandosa. Bieg został zorganizowany przy współpracy z Nadleśnictwem Leśny Dwór oraz Parafii pw. św. Jana Kantego w Słupsku. Owa współpraca dała początek nowopowstałemu projektowi pn.: „LAS Lubi Aktywność Społeczność”, który finansowany jest z budżetu Lasów Państwowych.
Zwycięzcą biegu został st. sierż. Artur Pelo z 7. Brygady Obrony Wybrzeża Słupsk. Wśród kobiet jako pierwsza linię mety minęła Anna Ryguła z 13. Śląskiego Batalionu Obrony Terytorialnej w Brzegu.
„Ćwierćmaraton Komandosa” to specyficzny bieg, gdzie trasę 10,5 kilometra trzeba było pokonać w umundurowaniu polowym, butach odpowiedniego dla każdego rodzaju służb mundurowych i z 10-kilogramowym plecakiem. W ósmej edycji pierwszego biegu Wielkiego Szlema Komandosa z 317 zgłoszonych do biegu wystartowało 273 zawodników i zawodniczek z najdalszych zakątków Polski. Reszta zawodników dostarczyła odpowiednie zaświadczenia, tj. przebywanie na kwarantannie, albo wykonywanie innych obowiązków służbowych (służby i pełnienie obowiązków na wschodniej flance Polski) co w efekcie uwzględniła komisja (Dyrektor biegu i Dyrektor techniczny) opracowując inny sposób zaliczenia biegu (bieg wirtualny z zachowaniem zasad dla Ćwierćmaratonu Komandosa), zaliczając potwierdzony bieg poza wszelkimi konkurencjami, ale liczącymi się do Szlema (tzw. zaliczenie PK).
Najliczniejszymi drużynami okazały się reprezentacje kadry i podchorążych Akademii Wojsk Lądowych, Akademii Marynarki Wojennej i Wojskowej Akademii Technicznej. Przed startem każdy zawodnik musiał przejść komisyjne ważenie plecaka, które nadzorowali Pracownicy Nadleśnictwa Leśny Dwór. To samo czekało uczestnika również po ukończeniu biegu, czyli morderczej walce na gorkach Lasku Południowego. W zawodach uczesniczyli także kibice w ilości 35 osób.

11.12.2021
"VI Mikołajkowy Kross Górski z Komandorkiem u Kantego"

"VI Mikołajkowy Kross Górski z Komandorkiem u Kantego" to kolejna odsłona nietypowej akcji, podczas której napisane listy przez dzieci, seniorów i potrzebujących trafiają do przypadkowych ludzi, którzy stają się Śnieżynkami i Mikołajami. W tym roku zaczęło się od listów od Seniorów z DPS "Leśna Oaza", następnie otrzymaliśmy listy od Dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Damnicy oraz Pensjonariuszy DPS-u z Lubuczewa i Towarzystwa im. Brata Alberta "Alberciaków". W tym roku paczuszki także były organizowane dla Placówek Wsparcia Dziennego ze Słupska. Łącznie dostarczono do Fundacji 524 listy, które zamieniły się w paczuszki.
"Sub ventum" w tłumaczeniu na język polski oznacza pod wiatr, tym jednak razem okazało się, że tylko nazwa, która spowoduje kłopotów. To co się działo przez cały grudzień było przykładem Naszej wspólnej wielkiej solidarności i ukazało oblicze Naszego wnętrza. Wrażliwość i empatia udowodniły po raz kolejny, że możemy działać Razem ponad wszelkimi podziałami oraz w szczytnym celu, Razem i bez jakichkolwiek uprzedzeń!

Przygotowane paczki staraliśmy się Razem rozdać w niejednokrotnie bardzo ujmujących i wzruszających chwilach, jak chociażby w DPS-ie w Lubuczewie (czasami niestety pandemia uniemożliwiła Nam wspólne działanie i musieliśmy paczki przekazać Opiekunom).
Wszystkim serdecznie składamy wielkie podziękowania, za to Wielkie Dzieło. Dzięki Darczyńcom każdy coś dostał w te Święta. Dla jednych była to paczka, dla innych spełnienione marzenie, dla innych znowu wielka rzecz, bo zrobiło się coś dobrego, dla jeszcze innych uśmiech Dziecka, pomachanie Seniora, „żółwik” Bezdomniaka, czy głośne „Dziękujemy” od Pensjonariuszy DPS-u w Lubuczewie.

Wielkie podziękowania składamy Wszystkim, którzy przyczynili się do tak Wielkiego Dzieła. Wielkie podziękowania dla Wolontariuszy, którzy poświęcili swój czas. Kochani, "Pomoc jest szlachetnością niezdefiniowaną" [D.K.]

Kontakt

  • Słupsk, ul. Gdyńska 22
  • +48 602 759 892
  • darek_klos@op.pl
Dane do wpłat Numer konta: 25 1090 2763 0000 0001 4218 2285